تاتو چیست؟ انواع تتو و روش های انجام هاشور ابرو

تاتو – تتو (خالکوبی) چیست؟

قرار گرفتن مواد رنگی با منشاء خارجی در زیر پوست باعث تغییرات رنگی می شود که این حرکات را خالکوبی یا تاتو می نامیم. انجام تتو یا خالکوبی می تواند به دلیل یک رفتار فرقه ای و مذهبی و یا به خاطر زیبایی و یا جهت یک عقیده خاص و خیابانی باشد.

انواع تتو

تاتو انواع مختلف و کاربردهای متنوعی دارد . می توان از یک منظر تتو را تنها روشی برای تزیین، نشان دادن وابستگی شخص به گروه یا عقیده ای خاص، تنوع طلبی، آرایش دائمی و… دانست؛ اما از منظری دیگر می توان تاتو (تتو) را راهی برای پوشاندن و از بین بردن نقایص مختلف مانند نقایص مادرزادی یا اکتسابی دانست. اگر چه در ایران تتو کردن، حتی از نگاه یک روش درمانی باز هم توسط پزشکان انجام نشده و یا بسیار به ندرت انجام می شود، اما نمی توان منکر فواید درمانی تتو برای افراد نیازمند شد.

تاتوی ( تتو )  لب

تاتوی لب روشی درمانی برای رفع نقص افرادی است که به دلایل مادرزادی یا اکتسابی “خط لب” خویش را از دست داده اند. به طور مثال در افراد “لب شکری” پس از درمان نقص اصلی، می توان از تتو کردن برای ترمیم “خط لب” بهره برد.

تاتوی ( تتو ) ابرو

تاتوی ابرو نیز کاربردی درمانی برای افرادی که به دلایل مختلف ابروی خویش را از دست داده اند یا دچار نقص مادرزادی هستند، محسوب می شود و از بارزترین نمونه های آن می توان به بیمارانی اشاره کرد که بر اثر “شیمی درمانی” ابروی خود را از دست داده اند.

تاتوی ( تتو ) چشم

تاتوی چشم نیز برای رفع نقص هایی چون افتادگی چشم، افتادگی پلک ، آسیب و جراحت و … به کار می رود.

هاشور ابرو چیست ؟

هاشور ابرو ، طراحی خطوط بسیار ظریف و کوتاه ، به صورت کاملاً طبیعی مطابق با رویش مو های ابرو می باشد. هاشور ابرو به دلیل طبیعی بودن روش مناسبی جهت ازبین بردن عیوب ابرو، قرینه سازی ابرو، ایجاد موهای پراکنده می باشد. هاشور ابرو یک تکنیک است که توسط دستگاه های تاتو قدیمی نیز قابل اجرا است ولی با دستگاه های جدید، به صورت زیباتر و طبیعی تر انجام می شود و در اکثر موارد زمانی که هاشور ابرو به اصطلاح جا می افتد تشخیص مرز بین هاشور ابرو و ابروی خود شخص به سختی صورت می گیرد.

انواع مدل هاشور ابرو :

1. هاشور خطی ابرو (هاشور ابروی کلاسیک)

در این روش تمام خطوط هاشور به سمت بالا هستند ولی در قسمت انتهای ابرو به سمت دم ابرو خمیده می شوند. در شکل زیر فرمت کلی هاشور خطی ابرو را می توانید مشاهده کنید. این نوع کسانی نوع ابروی اسپرت را دوست دارند بسیار مناسب است.

هاشور کلاسیک

2. هاشور دو بعدی ابرو (هاشور ابروی دخترانه)

در روش “هاشور دو بعدی ابرو” درابتدای ابرو تمام خطوط هاشور رو به بالا هستند که به سمت دم ابرو خمیده می شوند و در انتهای ابرو خطوط هاشور رو به پایین زده می شوند. در شکل زیر فرمت کلی هاشور دو بعدی ابرو را می توانید مشاهده کنید. این نوع ابرو برای کسانی که دوست ندارند زیر ابرو خط بیفتد و یا جهت ابروهایشان رو به پایین است بسیار مناسب می باشد.

هاشور دو بعدی- تتو دخترانه

3. هاشور سه بعدی ابرو

در این روش خطای دید را در ابروی فرد ایجاد میکنند که در اصطلاح به آن هاشور سه بعدی ابرو میگویند و ابرو را برجسته نشان می دهند. در این روش در ابتدای ابرو تمام هاشورها به سمت بالا زده می شوند ولی در قسمت انتهای ابرو هم از جهت بالا و هم از جهت پایین زده می شوند به صورتی که در انتهای ابرو شکلی شبیه به یک فلش دیده شود. در شکل زیر می توانید فرمت کلی هاشور سه بعدی ابرو را ببینید . این ابرو برای کسانی که ابروهایشان رو به بالاست ولی کم پشت است بسیار مناسب می باشد.

هاشور سه بعدی

4. هاشور هایلایت

در این روش از دو رنگ روشن و تیره استفاده می شود و ایجاد سایه را در ابرو به وجود می آورد. در این روش بر روی تتو یا هاشور قدیمی که رنگ تیره دارد با رنگ روشن هاشور زده می شود که این امر باعث روشن شدن کلی ابرو و تغییر ظاهر تاتوی ابروی قدیمی می شود. (این نوع هاشور برای کسانی که قبلا” تتو ابرو انجام داده اند و الان می خواهند روی تتو قدیمی، هاشور ابرو بزنند بسیار مناسب است.)

انواع روش های انجام تاتو و هاشور ابرو به ترتیب ماندگاری :

1. تاتو به روش قدیمی :

در این نوع تتو، رنگدانه ها در عمق بیشتری از پوست قرار می گیرند که این امر باعث ماندگاری زیاد این نوع تاتو ها می شود. رنگ این نوع تاتو ها معمولا بسیار تیره است و تاتو ابرو دارای قاب کامل می باشد که این امر باعث می شود ابرو حالت طبیعی خود را از دست بدهد. تتو به روش قدیمی بیشتر از بقیه روش های تاتو درد دارد. این نوع تتو نسبت به بقیه روش ها بیشترین ماندگاری را دارد ولی به دلیل استفاده از رنگ های حاوی سرب و مسائل بهداشتی و انتقال بیماری استفاده از این روش تتو را به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم.

2. تاتو و هاشور ابرو به روش میکروپیگمنتیشن :

تاتو به روش میکروپیگمنتیشن مبتنی بر اصول علمی و دستگاه های استاندارد و وسایل یکبار مصرف استریل است. در این نوع روش، رنگ مانند دانه‌های مو و در جهت رویش موهای ابرو روی پوست می‌نشیند و تارهایی مانند مو با سوزن نازکی داخل ابرو کشیده می‌شوند که خیلی هم پررنگ و مشخص نیستند بلکه رنگی طبیعی دارند که این امر باعث می شود ابرو حالت طبیعی خود را حفظ کند. تتو به این روش بدون درد و خونریزی است ولی ماندگاری این نوع تتو از تاتو قدیمی کمتر است. تتو به روش میکروپیگمنتیشن در حوزه پزشکی دارای کاربرد های فراوانی مانند ویتیلیگو، بازسازی هاله سینه پس از عمل، جراحی، ترمیم اسکارها، آرایش دائم پس از شیمی درمانی، ترمیم لب شکری، هاشور سر، علامت گذاری در رادیوتراپی و … می باشد. این نوع تاتو در حدود 6 تا 24 ماه بستگی به نوع پوست دوام دارد. در این روش از دستگاه میکروپیگمنتیشن با کارتریج های یکبار مصرف و رنگ های تست شده استفاده می شود و همین امر باعث بالا رفتن ایمنی و بهداشت کار می شود.

تاتو و هاشور ابرو به روش میکروپیگمنتیشن

3. تاتو و هاشور ابرو به روش میکروبیلدینگ :

میکروبلدینگ ابرو روشی است که با استفاده از قلمی دستی (غیر ماشینی) که بلید به ون متصل می شود انجام می گیرد. بلید یک ردیف از سوزن های چیده شده در کنار هم که ظاهری تیغ مانند دارد و به وسیله آن رنگ به داخل پوست به صورت خط های هاشور وارد می شود. مزیت این روش به دیگر روش ها ایجاد خط ها و هاشور بسیار طبیعی و ظریف است.
میکروبلدینگ ماندگاری کمتری نسبت به میکروپیگمنتیشن دارد زیرا کمی سطحی تر از میکروپیگمنتیشن کار می شود و البته همین امر باعث ظرافت بیشتر آن است. این نوع تاتو دوام بسیار پایینی دارد و برای کسانی که به دنبال تتو موقت هستند مناسب می باشد. این روش هم مانند روش دوم دارای ایمنی و بهداشت بالایی می باشد.

تتو و هاشور ابرو به روش میکروبلیدینگ

تتو به روش میکروپیگمنتیشن چه فرقی با تتو معمولی دارد؟

میکروپیگمنتیشن روشی تقریبا” مشابه تتو به شکل سنتی دارد، با این تفاوت که در این روش، رنگ مانند دانه‌های مو و در جهت رویش موهای ابرو روی پوست می‌نشیند و تفاوت آن با تاتوهای قدیمی این است که دیگر یک کادر پررنگ و ناجور وجود ندارد، فقط تارهایی مانند مو با سوزن نازکی داخل ابرو کشیده می‌شوند که خیلی هم پررنگ و مشخص نیستند بلکه رنگی طبیعی دارند. تفاوت پیگمنت با تتو در روش اجرای آن، همچنین بدون درد و خونریزی بودن آن است که درنتیجه التهاب کمتری در افراد ایجاد می‌کند. در گذشته فردی که تاتو انجام می‌داد ممکن بود تا مدت‌ها از فعالیت‌های روزانه خود دور شود یا نتواند در اجتماع ظاهر شود ولی در این روش، بسته به نوع پوست و ویژگی‌های بدن افراد، التهاب و زخم بسیار کم است. همان طور که در بالا گفته شد در پیگمنت به دلیل استفاده از کارتریج‌های یکبار مصرف و رنگ‌های تست شده، ایمنی و بهداشت کار بسیار بالا و خطر انتقال بیماری بسیار کم است. با توجه به ظریف بودن سوزن‌های این دستگاه، درد حاصل از این کار به‌شدت کاهش یافته است و می‌توان به جرات، کلمه پیگمنت بدون درد را به کار برد.

از تاتو به روش میکروپیگمنتیشن در حوزه آرایش چه استفاده‌هایی می‌شود؟

بهبود ظاهر پلک‌ها، اضافه کردن یا جایگزین کردن ابروها، بهبود خط لب، خط چشم دائمی، تقویت مژه برای مژه‌های کم پشت، قرینه‌سازی ابروها، لک‌های ماه گرفتگی، ناهنجاری‌های مویرگی خوش‌خیم، مخفی کردن قسمت‌های بی‌مو در بیماران دارای جای زخم روی فرق سر، بازسازی هاله سینه و آرایش چشم برای افرادی که به مواد آرایشی آلرژی دارند از مواردی است که می‌توان از میکروپیگمنتیشن کمک گرفت. در حوزه آرایش دائم برای موارد زیر می‌توان از این روش استفاده کرد:

  • طراحی و قرینه‌سازی ابرو با تکنیک‌های مختلف به عنوان مثال هاشور ابرو، سایه ابرو و . . .
  • خط چشم دائم پلک بالا یا خط مژه دائم پلک بالا، خط چشم پلک پایین، سایه چشم پلک بالا و پایین که در اصطلاح عموم به آن هاشور خط چشم یا هاشور مژه هم گفته می‌شود.
  • میکروپیگمنتیشن رژلب و خط لب یا در اصطلاح هاشور رژلب جهت قرینه‌سازی لب یا حجیم‌سازی لب. گاهی از آن برای از بین بردن سفیدی بیش از حد لب‌ها هم استفاده می‌شود. با این روش می‌توان سیاهی دور لب‌های افراد را نیز از بین برد.
  • کاربرد دیگر از بین بردن جای بخیه، از بین بردن لک‌ها یا اسکارهای پوستی است. در واقع با این روش می‌توانیم دقیقا” رنگ پوست مدل را ساخته و در قسمت‌هایی از پوست که از نظر رنگ ناهمگون است کار کنیم، به عنوان مثال برای از بین بردن ماه گرفتگی.

برای تاتو به کجا مراجعه کنیم؟

برای انجام تتو به روش میکرو‌پیگمنتیشن باید به مراکز آرایشی مجاز که هم دوره‌های آموزشی لازم را گذرانده‌اند و هم دستگاه‌های پیشرفته دارند، مراجعه کنید. حتما” از تاتو کار خود بخواهید گواهی آموزشی خود را به شما نشان دهد و از مجاز بودن رنگ و دستگاهی که استفاده می‌کند و گواهی وزارت بهداشت او مطمئن شوید.

تتو کار حرفه ای

ماندگاری تاتو یا هاشور ابرو ، تاتو خط چشم و تاتو لب چقدر است؟

1. دوام تتو ابرو و هاشور ابرو

هیچ وقت نمی توان زمان دقیقی برای دوام تتو یا به طور خاص هاشور ابرو گفت و تاریخ انقضا دقیق اعلام کرد. بر اساس تجربه نشان داده شده ماندگاری تاتو یا هاشور ابرو حدود یک سال است. عمق کاشت رنگ، نور آفتاب، شرایط فیزیکی بدن و…. تماما” بر ماندگاری تاتو نقش مهمی ایفا می کند اما اصولا” هر چه رنگ تیره تر باشد ماندگاری بیشتری خواهد داشت ولی امکان این هست که استفاده از رنگ تیره ظاهر طبیعی فرد را از بین ببرد.

2. دوام تاتو خط چشم و خط مژه

تتو خط چشم و خط مژه معمولا تا آخر عمر باقی می ماند و شاید بعد از چندین سال کمی کمرنگ تر شود و نیاز به ترمیم پیدا کند.

3. دوام تاتو خط لب و رژ لب

تاتو خط لب و رژ لب بین 6 ماه تا یکسال ماندگاری دارد و بعد از این دوره نیاز به ترمیم پیدا می کند البته نوع پوست و رنگ انتخاب شده نیز بسیار اهمیت دارد هر چقدر رنگ انتخاب شده پر رنگ تر باشد تتو ماندگارتر است. البته تجربه ثابت کرده که تتو خط لب ماندگارتر از تتو رژ لب است .

تاتو نیاز به چند جلسه ترمیم دارد؟

حداقل زمان بین دو جلسه تتو 14 روز و حداکثر 30 روز می باشد. با توجه به اینکه پوست افراد دارای تنوع زیاد می باشد امکان تکرار جلسات  تاتو در هر شخص متفاوت است. نکته مهم این است که دفعات ترمیم در هاشور ابرو و هاشور خط چشم و هاشور خط مژه کمتر از هاشور خط لب یا رژلب است به خاطر نازک بودن بافت مخاطی لب تعداد دفعات ترمیم در تتو لب بیشتر است.

تاتو (ابرو، چشم، لب و …) در دوران بارداری (حاملگی) و شیردهی :

در دوران حاملگی به خاطر تغییرات هرمونی و همین طور رقیق شدن خون احتمال کم رنگ شدن یا محو شدن تتو (هاشور ابرو ، سایه ابرو، تتو خط چشم، تاتو لب، تتو خط لب، تاتو روی بدن و …) وجود دارد و هیمن طور به دلیل تغییرات پوستی در دوران بارداری ممکن است طرحی که در این دوران تاتو می کنید پس از زایمان تغییر کند. بنابراین پیشنهاد می‌ شود برای تتو تا یک سالگی کودک‌ صبر کنید و زمانی که پوست کاملا” به حالت طبیعی بازگشت تتو را انجام دهید. (البته تتو ابرو، هاشور ابرو وسایه ابرو را در صورت تایید پزشک می توان انجام داد ولی بقیه انواع تتو به خصوص تتو لب و تاتو بدن را در این دوران توصیه نمی کنیم.) توجه داشته باشید که به دلیل تغییرات هورمونی و رقیق شدن خون در دوران شیردهی ممکن است تاتویی که انجام می دهید بعد از مدتی کمرنگ شود و نیاز به ترمیم دوباره داشته باشد.

تتو و هاشور ابرو در زمان بارداری و شیردهی

دیدگاه‌ها ۰

*
*